Kapat

Bölge ihracatının yüzde 71’i Trabzon’dan gerçekleştiriliyor

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan, bölgeden yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatının yüzde 71'inin Trabzon’dan gerçekleştirildiğini belirtti.

 Bölge ihracatının yüzde 71’i Trabzon’dan gerçekleştiriliyor

Doğu Karadeniz'den yılın ocak-nisan döneminde 30 milyon 312 bin 635 dolarlık su ürünleri ve mamulleri ihraç edildiğini söyleyen Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bölgeden yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatının ise yüzde 71'inin Trabzon’dan gerçekleştirildiğini belirtti.

‘’ Trabzon'da bu dönemde 16 ülkeye ihracat yapıldı’’

Trabzon'dan bu dönemde 13 bin 57 tonluk su ürünleri ve mamulleri ihraç edildi. Söz konusu ihracattan da 21 milyon 686 bin 502 dolar gelir sağlandığını vurgulayan Gürdoğan, ‘’Geçen yılın aynı döneminde ise 7 bin 96 tonluk ihracattan 11 milyon 224 bin 419 dolar kazanç sağlanmıştı. Trabzon'dan yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 84, değerde yüzde 93 arttı. İhracattaki artışın yanı sıra ihracat yapılan ülke çeşitliliği de arttı. Trabzon'da bu dönemde 16 ülkeye ihracat yapıldı. Kentten en fazla Peru, Vietnam ve Danimarka'ya su ürünleri ve mamulleri ihraç edildi. Peru'ya geçen yılın aynı döneminde ihracat yapılmadı fakat bu dönemde Peru'ya yapılan ihracattan ise 5 milyon 740 bin 917 dolar gelir elde edildi. Vietnam'a da 5 milyon 401 bin 864 dolarlık su ürünleri ve mamulleri ihraç edildi. Danimarka'ya da 3 milyon 829 bin 215 dolarlık su ürünleri ve mamulleri gönderildi. Trabzon'dan ayrıca geçen yıl su ürünleri ve mamulleri ihracatı yapılmayan Şili, Tayvan, Fransa, Endonezya, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Ukrayna'ya ihracat gerçekleştirildi. Trabzon'dan yılın dört ayında yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatının, Covid-19 sürecine rağmen artış trendini sürdürüyor. İhracattan beklentimiz ise yüksek’’ şeklinde konuştu.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?