Kapat

Akpınar'ın akil adamları koronayı konuşuyor

Bütün Yazıları Okumak İçin Tıklayın
 Akpınar'ın akil adamları koronayı konuşuyor

AKPINAR mı neresi? Benim köyüm. Çocukluğumun  geçtiği, yıllar sonra dönüp dolaşıp geldiğimiz kürkçü dükkanımız sizin anlayacağınız.

Özcan GÜRSOY

AKPINAR mı neresi? Benim köyüm. Çocukluğumun  geçtiği, yıllar sonra dönüp dolaşıp geldiğimiz kürkçü dükkanımız sizin anlayacağınız. Salgın hastalık tehlikesi nedeniyle ne şehre ne de Merkez dediğimiz ilçenize gidememek gerçekten  garip bir durum . Hele serde hem 65 yaş , hem de KOAH ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız varsa gidebileceğiniz yer en fazla evin harmanı veya bağınız bahçeniz oluyor. Ama KORONA bulaşından  kaçmanın en iyi yolu yine de imkanı olan için  köye kaçmak. Temiz havası ve kalabalık olmayan ortamı her zaman sağlık için en iyisi. Mahallemize de KADILI veya söylendiği şekliyle KADILLI diyoruz. Herhalde geçmişte buradan ya bir Kadı çıkmış ya da buradan bir Kadı geçmiş ki bu adı almış.

Güneşli güzel bir köy gününün sabahında  mahallemize doğru konu komşuya fazla da  yaklaşmadan  bir tura çıkmak istedim. Bakalım ne diyorlar şu KORONA konusunda,  dinleyip kaleme almak maksadım . Yani bugün sözü onlara bırakmak istiyorum. Çoğu mahalleli İstanbul, Ankara  gibi il dışında veya yurt dışında yakalanmış salgına . O nedenle dönememişler köylerine ama, köyde olanlar var, ne diyorlar  olan bitenlere,  dinlemek lazım . Millet ne söylerse doğru söyler deyip dinliyoruz onları. Aslında söyledikleri genelde normal yurdum vatandaşının  söyledikleri. Bazen en yukarılardan görülmeyen şeyleri tabanda millet görür ve tedaviyi de doğru olarak söyler. Böyle bakmak lazım duruma. Dinlemek lazım onları. Ben konuşulanlardan üç önemli konuyu öne çıkararak özetliyorum diyaloglarımızı. Merak etmeyin aramızda sosyal mesafeyi koruyarak sohbet ediyoruz.

 İşte AKPINAR’daki  akil komşularımın söyledikleri:

 -  Söylenenleri dinlemeyen , tedbirlere uymayan insanlar  yüzünden bu iş uzayacak gibi. İşiniz yoksa , çıkmayın sokağa deniyor ama dinleyen kim. Çarşıda bir aşağı bir yukarı dolaşıp duruyorlar. Aranıza mesafe koyun deniyor, kalabalık yerlere girmeyin deniyor, dinleyen kim.  Sanki  duvara söyleniyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı vardı, Pazartesi sanki çok özlemişler gibi herkes sokakta. Esasında kurallara uymayan , işi olmadığı halde çarşıda pazarda boş boş dolaşan insanların TC’sini polis alacak , bu kişiler Koronaya yakalanırlarsa devlet ücretsiz tedavi etmeyecek kardeşim. Ben ödediğim vergilerle neden bu insanların tedavi parasını vereyim ki. Üstelik bile bile yani taammüden başkasının hayatını tehlikeye atıyorlar. Bakın Amerika’da , Avrupa’da tedavi ücretliymiş. Bizde de öyle olsa kimse sokağa çıkamaz. İşin içinde para olunca , hem de yüksek miktarda bakın öyle kural tanımamazlık yapıyorlar mı. Kurallara uyan ile uymayanları ayırmak lazım ..

-  İki gün hafta sonu sokağa çıkma yasağı az. Cuma günü de tatil olsun. O günkü mesai saatlerini diğer dört güne paylaştırsınlar. Yine işyerleri haftada kaç saat çalışacaksa çalışsın. Yani 4 gün mesai 3 gün tatil olsun. Herkes ihtiyacını önceden karşılasın ve 3 gün evden çıkmasın. Bu iş bitene kadar böyle devam etsin. Ayrıca işi gücü olmayanlar dışında 65 yaşı da 60 yaşa indirsinler. Emekli bir sürü 60 yaş üstü insan var . Onlara da sokak yasak olsun .

 - Şu maske işi bir türlü halledilemedi. Devletin ücretsiz maske dağıtması iyi güzel de çok zor. Bir hafta oluyor E-devletten form doldurup gönderdim, hala gelmedi. Kolay değil 80 milyona PTT ile maske dağıtmak. Devlet yine dağıtmaya devam etsin ancak market ve  Eczanelerde de maske satılsın , ama devlet belirli bir ücret koysun, onun üzerinde satan olursa yüklü cezalar versin. O zaman kimse fazlaya satamaz. Vatandaş da fiyatı bildiği için fazla para vermez zaten . Hem de işini iyi yapan Eczanelere de haksızlık yapılmamış olur. Bu haliyle  insanlar parasıyla dahi maske bulamıyor. Yoksa , maske bulamadığım  için virüse yakalandım derse bir vatandaş ne diyeceksin.  Gerçi herkes evinde isterse maskesini kendi yapabilir , televizyonlarda tarif ediyorlar . Ama en iyisi gerektiğinde parasıyla vatandaş maske bulabilmeli. Ama standart  uygun bir  fiyattan.  

Köyde vatandaş bunları söylüyor. Bence haklılar. Basit ama çok kolay üç tedbir öneriyor benim Köydeki  akil komşularım.  Ben aracıyım..

Koronasız , sağlıklı günler dileğiyle…

15.04.2020/AKPINAR

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?