İşte Kahverengi Kokarcaya Atılacak Ruhsatlı İlaçlar

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kahverengi kokarca ile ilgili ruhsatlandırılan ilaçların listesini yayınladı

info@karadenizekonomi.com / 1.04.2024

İşte Kahverengi Kokarcaya Atılacak Ruhsatlı İlaçlar

 

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü kahverengi kokarca ile ilgili ruhsatlandırılan ilaçların listesini yayınladı. İl müdürlüğü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. Fındığın en önemli zararlısı olan ve ilimizin bazı bölgelerinde yoğun olarak görülen Kahverengi Kokarca, kışı ergin halde kışlak diye tabir edilen ev, ahır, depo gibi kapalı mekanların korunaklı kısımlarında geçirirler.

Kahverengi Kokarcanın kışlak diye tabir ettiğimiz alanlardan çıkarak fındık bahçelerine dağılmadan kitle halinde imha edilmesi bu zararlı ile mücadelede büyük önem taşımakta olup, kışlakların kontrol edilerek bu alanlarda yapılacak mücadele kahverengi kokarca popülasyonunun baskılanması açısından çok önemlidir.

KAHVERENGİ KOKARCA İÇİN ATILACAK İLAÇLAR

Bu amaçla Sağlık Bakanlığınca insan yaşamının olduğu kışlak alanlarında kullanılmak üzere

Killmethrin 2,5 WP/18 (Deltamethrin),

Excyper 16/2/18 (Cypermethrin,Tetramethrin,Piperonyl Butoxide),

Deepest 18 (Alphacypermethrin, Tetramethrin ) ve Deepest Maxi/18 (Cypermethrin,Tetramethrin) ticari isimli biyosidal ürünler ruhsatlandırılmıştır.

Bu biyosidal ürünlerin zararlının kışlaklarda olduğu dönemde kullanımı ile yapılan güçlü bir mekanik mücadele zararlının popülasyon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacaktır.

FEROMON TUZAKLAR DA ETKİLİ

Ayrıca zararlı ile mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Vit Halys (100 Mg Murgantiol+80 Mg Methyl-E,E,Z-2,4,6 -Decatrienoate) isimli feromon ruhsatlandırılmış olup, feromon tuzak kullanılarak biyoteknik mücadele yapılabilir.

ZAMANI DAHA SONRA AÇIKLANACAK

Kimyasal mücadele zamanı ise İl/İlçe Müdürlüklerimiz teknik personeli tarafından takip edilmekte olup, üreticilerimize mücadele zamanı ilan edilecektir. Kullanılabilecek bitki koruma ürünleri Bakanlığımız Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanında (bku. tarimorman.gov.tr) yayınlanmaktadır.”

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar