Söke Un, Sürdürülebilir Gıda İçin GES’e Yatırım Yaptı

61 yıllık uzmanlığı ve tecrübesiyle Türkiye’nin en bilinen un markası Söke, sürdürülebilir gıda hedefi çerçevesinde Konya Ilgın’da 14.130 kWp GES yatırımını hayata geçirdi.

info@karadenizekonomi.com / 2.04.2024

Söke Un, Sürdürülebilir Gıda İçin GES’e Yatırım Yaptı


 

Türkiye’nin en köklü ve bilinen markası Söke, güneş enerjisi santrali yatırımı için halka arzdan elde edilen fonun yüzde 30’luk kısmını ayırdığı güneş enerjisi santrali yatırımını Konya Ilgın’da 14.130 kWP ile hayata geçirdi. 153 bin metrekarelik alan üzerine kurulu güneş enerjisi santrali, 14130 kWp/11.000 kWe ile yıllık 23 milyon kWe üretim kapasitesine sahip. “Sürdürülebilir gıda hedefimiz çerçevesinde söz verdiğimiz ve Konya/Ilgın’da hayata geçirdiğimiz GES yatırımlarımızda üretim başladı.  Bu proje, Söke Değirmencilik şirketimizin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak ve Söke/Aydın ve Sincan/Ankara’daki fabrikalarımızın 2023 yılındaki toplam elektrik tüketiminin yüzde 97’sine denk gelecek yıllık üretim kapasitesine sahip” diyen Söke Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, yıl içerisinde Söke kurabiyelerle unlu mamuller sektörüne adım atarak un sektöründeki liderliklerini de unlu mamuller sektörüne taşıyacaklarını belirtti. Söke, ABD’nin Colorado Eyaletinde organik ekmek ve unlu mamuller üretimi yapan Rudi’s Organic and Gluten Free Brands Inc.’ın yüzde 12,65’ini satın almıştı.

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar