Araba almak isteyenler dikkat! 7 Temmuz öncesi bayilerde indirim rüzgarı yaşanıyor

Avrupa Birliği, 7 Temmuz’dan sonra bazı standartlarda üretilmeyen sıfır araçların satışına izin vermeyecek. Ülkemizde ise 7 Temmuz öncesi ellerindeki stoku eritmek isteyen araç bayileri liste fiyatının altında satış yapmaya başladı, sıfır otomobilde kampanyalar hızlandı.

info@karadenizekonomi.com / 29.05.2024

Araba almak isteyenler dikkat! 7 Temmuz öncesi bayilerde indirim rüzgarı yaşanıyor

Peki 7 Temmuz’daki düzenlemede detaylar neler? Kampanyalar devam eder mi? İşte konuya ilişkin detaylar...

Sıfır araç piyasasını ilgilendiren yeni düzenleme hayata geçiyor. Avrupa Birliği’nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu 7 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giriyor.

Buna göre satılan araçlarda acil durum frenleme asistanı, sürücü yorgunluk algılama sistemi, alkol kilidi hazırlığı, kaza veri kaydedicisi, ani frende otomatik yanan flaşörler, önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam, lastik basıncı izleme sistemi gibi bazı güvenlik sistemleri zorunlu olacak.

Bu nedenle bayiler ellerindeki araçları satabilmek için kampanyalarını yoğunlaştırdı. Şu anda bayilerde araçlar liste fiyatının altında satılıyor. Yüzde 20 ve 300 bin TL’ye varan indirimler söz konusu.

Sıfır araç satışında yeni dönem

Konuyla ilgili merak edilenleri Milliyet'e açıklayan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı:

“7 Temmuz itibarıyla Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ülkelerinde trafik kazalarında yaşanan can kayıpları ve yaralanmaları asgari seviyeye indirmek adına “Genel Güvenlik Yönetmeliği“ direktiflerine uygun olan araçlar satılabilecek.

Yönetmelikle birlikte bugüne kadar opsiyonel olan ya da henüz bulunmayan acil durum fren asistanının yaya ve bisiklet tanıması, kör nokta uyarı sistemi, alkollü araç kullanma teşebbüsünde aracın kilitlenmesi, kaza veri kaydedici, direksiyon müdahaleli şerit takip, park sensörü veya geri görüş kamerası, ‘safety glass’ uygulamasında bisikletler için ek önlemler gibi pek çok güvenlik direktifi araçlarda zorunlu hale getiriliyor.

"7 Temmuz sonrası satışta belirsizlik söz konusu"

Güvenliği ön plana çıkaran yeni yönetmelik elbette insan hayatı ve maddi zararları en aza indirme noktasında oldukça faydalı bir yenilik. İşlevi ve maksadı açısından hiçbir noksan yok. Markaların ve sektör temsilcilerinin yeni yönetmeliğe dair bir itirazı bulunmuyor.

Ancak bu noktada regülasyon süreci tanınmaması sebebiyle markaların önceden sipariş ettiği veya halihazırda showroom’larda satışa sunulmuş pek çok araç bu yönetmeliğe uymadığından, 7 Temmuz sonrası bu araçların satışı ya da sipariş aşamasında olanların tescilinde belirsizlik söz konusu.

"Stokları eritmek için kampanya yapıyorlar"

Tüm bu süreç ve gelişmeler doğrultusunda Temmuz ayına kadar mevcut stokları eritmek adına yapılacak kampanya ve fiyat indirimleri ile birlikte, dönemsel olarak uygun fiyatlarla otomobile erişim mümkün olacaktır.

Gerek yönetmelik gerekse düşük seyreden talep nedeniyle pek çok marka satışları kampanyalar ile destekleyerek kullanıcı talebini çekmek için avantajlar sunmaya devam ediyor.

Kampanyalar ne durumda?

7 Temmuz yönetmeliği öncesi yapılan indirim oranları markadan markaya farklılık gösterse de peşin alımlarda liste fiyatı üzerinden 300.000 TL’ye kadar indirimler uygulanabiliyor. Marka bünyesinde yapılan finansman kampanyaları tercih edildiği takdirde ise çoğu markada liste fiyatının geçerli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

"Fiyatlarda artış görülebilir"

Öte yandan zorunlu tutulan güvenlik önlemlerinin maliyetleri artıracağı, artan maliyetlerle birlikte araç fiyatlarının uygulanan ÖTV sistemi doğrultusunda bir üst bareme ulaşma ihtimali gibi sebeplerle, gelecek dönemde yönetmeliğe uygun olan otomobil fiyatlarında bir miktar artış görüşebilir. Özetle süreç sektör içinde aşılması gereken durumlar yaratmış olsa da dönemsel olarak tüketici açısından uygun fiyatlarla otomobile erişim fırsatı sağlayacaktır.

Kampanyaların asıl sebebi 7 Temmuz mu?

Son iki aylık süreçte 7 Temmuz tarihinin yarattığı etkinin yanı sıra, daralan otomobil piyasası ve devam eden düşük talep, kampanya ve fiyatları etkileyen ana faktörler arasında.

7 Temmuz sonrası ne olacak?

Bakanlığın yönetmeliğe uymayan araçlar için kararı, markaların 2023 yılında gerçekleştirdiği otomobil satış adedinin %10’u, ticari araçlarda ise %30’una kadar satışının gerçekleştirilebileceği yönünde. Özetle markalar 7 Temmuz sonrası belirlenen oran kadar yönetmeliğe uymayan araç satışı gerçekleştirebilecek. Bu tarihe kadar stokların bir miktar eritileceği de düşünülürse birkaç aylık süre zarfında konunun yarattığı noksanlar ortadan kalkacaktır.

Sıfır araç kampanyaları ikinci eli nasıl etkiliyor?

Sıfır otomobil piyasasında düzenlenen kampanyalar tüketici açısından daha cazip bulunduğundan satış seyri anlamında ikinci el piyasasını yavaşlattığını söylemek mümkün. Ocak ve Mart aylarında ikinci el piyasasında sınırlı yükselişler görülse de Nisan ayında tekrar daralma kayda geçti.

Yıl bazlı karşılaştırmada da önemli bir daralma söz konusu. Bu noktada karşımıza çıkan ana görüş sıfır fiyatları ile kıyaslandığında ikinci el fiyatlarının yüksek bulunması. Özellikle otomobil satıcısı meslektaşlarımızın alım sürecinde bu fiyat makasını gözetmesi, ikinci el araç sahiplerinin de yeni fiyatları kabul etmesi ikinci el piyasasında yaşanan durağanlığa pozitif etki edecektir.”

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar