BAŞKAN GÜLER: “ORMEK’te 563 farklı alanda eğitim veriyoruz”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) Altınordu şubesinde eğitim gören kursiyerlere ait el emeği çalışmaların yer aldığı yılsonu sergisi açıldı. Açılış programında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “ORMEK’lerde 563 farklı alanda eğitim veriyoruz. Biz istiyoruz ki sanatkârlık ve üretim konularında da başa güreşelim. Bu çalışmaları sadece Ordu değil, tüm Türkiye ve dünya görsün” dedi.

info@karadenizekonomi.com / 7.06.2022

BAŞKAN GÜLER: “ORMEK’te 563 farklı alanda eğitim veriyoruz”

Ordu Büyükşehir Belediyesi kültür ve sosyal işler dairesi başkanlığına bağlı olarak hizmet vermekte olan ORMEK, büyükşehir sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşların bilgi ve beceri yönünü geliştirmelerine, ev ekonominilerine katkı sağlamalarına yönelik faaliyetler yürütüyor. Mesleki, teknik kültürel ve beceri kurslarıyla genel eğitim ihtiyacına cevap veren ve örgün eğitimi tamamlayıcı faaliyetler yapan ORMEK, kursiyerlere ve halka yönelik seminerler ve sergi çalışmaları da gerçekleştiriyor.

Dönem sonu sergileri tüm kurs merkezlerindeki kursiyerlerin katılımıyla düzenlenen ORMEK’te Bilgisayar İşletmenliği Operatörlüğü, Diksiyon, Satranç, Piyano Eğitimi, Yağlı Boya Resim, Plates Eğitimi, Bağlama Eğitimi, Arapça, Keman Eğitimi, Turistik Hediyelik Eşya Hazırlama, Dekoratif Ahşap Süsleme, İlk Yardım, Türk İşaret Dili, İngilizce, Hüsn-İ Hat, Tezhip, Butik Çikolata Hazırlama, Ney, Örme Ve Düğümlü Takı Yapımı, Filografi Tekniği, Geleneksel Türk Mutfağı, Kadın Düz Dar Etek Dikimi, Kadın Tayt-Body Dikimi, Klasik Gitar Eğitimi, Dantel Anglez Yapımı, Pastacı Çırağı, İğne Oyası, Hesap İşi, İş Ve Sosyal Hayatta İletişim, Cenaze Hizmetleri, Kanaviçe Yapımı, Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma Yazma Eğitim Programı, Fotoğraf Çekimi, Kuran-I Kerim (Elifba) Okuma, 0-72 Ay Çocuk Gelişimi, Türk Halk Oyunları Trabzon Yöresi Erkek Oyunları, Türk Halk Oyunları Ordu Yöresi, Tehlikeli Çöp Ve Atık Maddeler İle İlgili İşler, İş Hayatında İletişim, Ofis Programları Kullanımı, Liderlik Eğitimi, Elde Türk İşlemeleri, Drama kursları veriliyor. Eğitim-öğretim dönemi içerisinde öğrenim gören kursiyerler, ürünlerini özel günlerde "konulu sergiler", dönem sonlarında ise "yerel sergiler" adı altında sergileniyor.

Bu kapsamda kurs merkezilerinden bir tanesi olan Altınordu ORMEK’te kursiyerlerin eserlerinden oluşan yılsonu sergisi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen yılsonu sergisinin açılış programına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra protokol üyeleri ve çok sayıda kursiyer ile davetli katıldı.

“Sıradan bir eğitim yok, yetenekleri keşfediyoruz”

Yılsonu sergisinin açılış programında konuşan Başkan Güler, ORMEK’te sıradan bir eğitim vermediklerini ve herkesin içindeki keşfedilmeyi bekleyen yetenekleri ortaya çıkardıklarını söyledi.

Ordu’da çok kapsamlı çalışmalar yaptıklarını ve yapılan bu çalışmalarla kadınların ve gençlerin ekonomiye katılmalarını arzuladıklarını dile getiren Başkan Güler, şöyle konuştu:

“Çok faydalı eserlerin ortaya çıktığı bir serginin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ordu’muzda her konuda başa güreşeceğiz. Bir kitap fuarı yaptık, fuarımıza 300 bin kişi katıldı. Bu büyük bir devrim. Ordu düşünen, üreten, yarışan insanların olduğu bir yer. Önce düşüneceğiz. ORMEK’te sıradan bir eğitim vermiyoruz. Önce içinizdeki uyuyan devi ortaya çıkarıyoruz. Ayrıca Beni Hafife Alma diye başlattığımız Türkiye genelinde devam eden bir hareket daha var. Bende başında yer alıyorum. Hiç kimse hafife alınacak durumda değil. Herkes tek tek birer değerdir, herkes kendisine değer verilmesini bekler. Bizler içindeki devleri uyandırmak için yardımcı oluyoruz. Şu anda Ordu Büyükşehir Belediyesi peş

peşe ödüller alıyor. Her konuda üretimde, tarımda, kültür ve sanatta. Bu farkındalığı herkesin fark etmesini istiyorum. Biz şu anda 13 bin 500 müracaatla 7 bin 500 kişiye eğitim verdik. Çatılpınar’da kurs merkezi açtık. Yaşam boyu eğitimle aynı zamanda kadınlarımızın, gençlerimizin ekonomiye katılmalarını arzu ediyoruz. Biz istiyoruz ki emekleri paraya dönüşsün.”

“ORDU ÇOK ZENGİN KAYNAKLARA SAHİP”

Ordu’nun her alanda zengin kaynaklara sahip olduğunu ve kaynakları iyi değerlendirerek herkesin faydalanabileceği bir yapıya dönüştürdüklerinin de altını çizen Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Ordu yer altı kaynakları, tarım kaynakları ile çok zengin. Ordu’da denizi devreye soktuk. Bu deniz sizleri bekliyor. Bizim toprak bütünlüğümüz yaklaşık 6 bin metrekare. 3 bin metrekare de denizimiz var. Bu deniz tekneleriyle, balığıyla, imkânlarıyla, turizmiyle ve taşımacılığı ile sizi bekliyor. Biz teknelerimiz ile yarısı kadarki kaynağı sizin hizmetinize sunuyoruz. Kendimiz, kompozit teknolojisi ile tekne üretiyoruz. Şu anda yarış tekneleri başta olmak üzere kano ve yelkenli üretimimiz sürüyor. Artık yat ve karavan üretimine geçiyoruz. Tarım ve hayvancılığa verdiğimiz önemle hepimiz üretime dahil oluyoruz.”

“563 ALANDA EĞİTİM VERİYORUZ, BİZDE YOK YOK”

ORMEK’te 563 farklı alanda eğitim verdiklerini belirten ve sanatkârlık konusunda da başa güreşen bir il olmak istediklerini vurgulayan Başkan Güler, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“ORMEK’lerde sadece el işi değil yemek eğitimi de veriyoruz. 563 farklı alanda eğitim veriyoruz. Biz de yok yok. Sizler için bütün çalışmaları yapmaya hazırız. Çok kıymetli hocalarımız var. Biz istiyoruz ki sanatkârlık konusunda da üretim konusunda da başa güreşelim. Ordu bu sahada da dikkat çeken faaliyetler zincirini sizlerle birlikte sürdürüyor. Birde müjde vermek istiyorum. Kursiyerlerimizin ustalıklarını yeteneklerini gördüğümüz tüm eserlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla satış mağazası kuracağız. DAVET Merkezi açtık. DAVET ’in her bir harfinin manası var. Deneyim, Araştırma, Verimlilik, Eğitim ve Ticaret çalışmaları yapılacak. Ticaret konusunda DAVET Merkezini adres göstererek ticaret yapabilirsiniz. Hiçbir masraf etmeden DAVET Merkezi’ni kullanabilirsiniz. Sizi bu imkânları sunuyoruz ki ekonomik bağımsızlığı sağlayın. Yaptığınız çalışmaları sadece Ordu değil, tüm Türkiye ve dünya görsün.”

 

 

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar