Fındık için Tarım Bakanı ile görüşülecek

Fındığın durumunu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye aktaracaklarını belirten UFK Başkanı Hamza Bölük fındığı 6 kıtada tanıtacaklarını belirterek, “Üretime ve İhracata yöneleceğimiz yerde sırf rekolte ve fiyat sarmalından kurtulmanın çarelerini aramakta kararlığımızı ifade etmek istiyoruz.” dedi.

info@karadenizekonomi.com / 11.05.2022 08:56:45

Fındık için Tarım Bakanı ile görüşülecek

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, Türk fındığının dünü ve bugününü Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye aktaracaklarını kaydetti. Bölük, Ulusal Fındık Konseyi’nin Nisan ayı yönetim kurulu toplantısında alınan kararları kamuoyuyla paylaştı.

Ulusal Fındık Konseyi çatısı altında kutlanacak olan ‘Dünya Fındık Haftası’ ile Türk fındığını daha güzel ve özel yerlere taşıma hedefinde olduklarını belirten Bölük, birincisi Trabzon Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde kutlanan haftanın bu yıl Sakarya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde 8-14 Ağustos tarihlerinde kutlanacağını kaydetti. Bölük, UFK olarak hedefimiz Türk Fındığını 6 kıtada tanıtmak” dedi.

 

UFK BAKAN KİRİŞÇİ İLE GÖRÜŞECEK

UFK Başkanı Hamza Bölük, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile konseyin çalışmaları, Türk fındık sektörünün dünü, bugünü ve yarını konulu bir toplantı yapmayı planladıklarını da açıkladı.  Bölük, “Fındık tarımında herkesin muzdarip olduğu rekolte konusuna net bir durum getirme isteğimiz hususunda fikir birliği oluşturmak ve konuyu daha profesyonel ve çağın gerektirdiği tüm olanakları da kullanarak artık bu kısır döngüden hepimizin kurtulmasını arzu ediyoruz. Üretime ve İhracata yöneleceğimiz yerde sırf rekolte ve fiyat sarmalından kurtulmanın çarelerini aramak ve bunu kesin çözüme kavuşturmak üzere Ulusal Fındık Konseyi olarak kararlığımızı ifade etmek istiyoruz. Bu konuyu da inşallah Tarım ve Orman Bakanımız ile yapacağımız görüşmede dile getireceğiz” dedi.

Türk fındığını 6 kıtada tanıtmak, daha katma değerli hale getirmek için UFK olarak çalışmaların artırılarak devam ettiğine dikkat çeken Başkan Bölük, “Bu konuyla ilgili herkese ve her fikre açık olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. İnşallah bu sene yapılacak kutlamaların daha ses getirici ve Türk fındığını dünyaya tanıtıcı rolünün üst seviyelere çıktığını hep beraber görüyor olacağız” dedi.

Bölük, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile konseyin çalışmaları, Türk fındık sektörünün dünü, bugünü ve yarını konulu bir toplantı yapmayı planladıklarını da ifade ederek,  “Gelecekte Türk fındığını bekleyen fırsatlar ve tehditler konusunda kendileri ile durum değerlendirmesi yapmak istiyoruz. Ayrıca konseyin, Türk fındık sektörünün gelecek 5 yıl için eylem planı konusunda bilgi sunumu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İnşallah kısa zamanda Türk fındığı adına olumlu gelişmeleri hep birlikte konsey üyelerimizin de katkılarıyla yapmak üzere projelerimiz devam ediyor olacak. Ulusal Fındık Konseyi çatısı altında Türk fındık sektörünü devlet-müstahsil-sanayici ekseninde birleştirici bir rol üstlenmesi için bu dönem bizlere görev tevdi eden arkadaşları mahcup etmeden fikir ve görüşlere açık bir şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Bölük son olarak, “Türk Fındık Sektörünün çatı örgütü olan Ulusal Fındık Konseyi olarak tüm paydaşlarımızla iletişim halinde, Türk Fındığı’nı üretimden başlamak üzere katma değerli ürün haline getirmek için fikir teatisinde bulunma arzusunda olduğumuzu ve tüm iletişim yollarına açık bulunduğumuzu belirtir, en derin sevgi ve saygılarımı sunarken, gerek bu yılki ihracat sezonumuzun rekorlar kırarak kendi rekorlarını yenilemesini, gelecek sezonki üretimimizin bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum” dedi.

Kapat
× Anasayfa Abone Ol Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika E-Dergi E-Gazete Web TV Künye Karadeniz Sohbetleri Kurumsal Yazarlar