Ünye Belediyesi’nden temiz çevre ödülleri

05 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Ünye Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte geri dönüşüme katkı sunan çocuklar ödüllendirildi

info@karadenizekonomi.com / 5.06.2023

Ünye Belediyesi’nden temiz çevre ödülleri

Fidan dikimi ile başlayan etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda geri dönüşüm atıkları toplanırken en fazla atık getiren çocuklar ve okullar çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı geri dönüşüme katkı sunan çevreci çocukları tebrik etti.

05 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Ünye’de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Curi Mevkii’nde Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi hatıra ormanına fidan dikimi yapılırken daha sonra sahilde çöp toplama etkinliği gerçekleştirildi.

 

MEHEL, “ÇEVRE KİRLİLİĞİ SADECE DÜNYAMIZIN DEĞİL UZAYIN DA SORUNU”

Öğrenciler, öğretmenler ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı etkinlikte konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, “Çevremize aslında bir gün değil, yılın her günü sahip çıkmamız lazım. 365 gün çevreyi kirletmememiz lazım. En iyi çevre temizliği kirletmemekle olur. Şuanda Dünya’nın hatta uzayın sorunu çevre kirliliğidir. Her kesimden Ünye halkımız bir araya gelerek bu soruna dikkat çekiyor. Temiz deniz, temiz dünya temalı etkinliğimiz kapsamında sahili ile de önemli bir yere sahip Ünye ilçemizde çevre gününde farkındalık oluşturuyoruz. Yaşadığımız her yeri daha yaşanabilir kılmak için temiz tutmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Dünya Çevre Günü’nde fidanlar birer birer toprakla buluşturuldu. Etkinliğe katılanlar daha sonra çöp toplayarak çevre temizliğine dikkat çekti.

 

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda ise geri dönüşüme dikkat çekildi. Plastik, kağıt ve atık yağlar görevlilerce toplanırken en fazla atık getirenler ödüllendirildi. Yapılan etkinlikte 1100 Kg. plastik, 35 Kg. metal ambalaj atığı, 150 litre bitkisel yağ toplandı.

 

PROF. ÖZCÜRE, “GELECEĞİMİZE TEMİZ ÇEVRE BIRAKMALIYIZ”

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre yaptığı konuşmada, “Yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Mutlaka çevre bize atalarımızın emaneti. Aynı zamanda biz bu çevreyi bozmadan gelecek neslimize taşımak zorundayız. Bu nedenle yapılan etkinliğin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

BAŞKAN TAVLI, “ÇEVRENİN TEMİZ TUTULMASIYLA İLGİLİ HEPİMİZ SORUMLUYUZ”

Nüfusun az olduğu dönemlerde ve sanayinin az geliştiği dönemlerde atıkların yeniden değerlendirilmesi, çevrenin korunması bu kadar hassasiyetle bakılan bir konu değildi. Ama nüfusun artması ve sanayinin gelişmesiyle geri dönüşüm büyük önem kazandı. Bu nedenle çevrenin temiz tutulmasıyla ilgili hepimiz sorumluyuz. Doğayı, çevreyi ve denizi daha dikkatle ve özenle kullanmamız lazım. Doğadan tükettiklerimizi yeniden kullanarak geri dönüşüme katkı sunmamız lazım. Böylelikle doğayı çok daha az tahrip ederek gelecek nesillerimize yaşanabilir bir Dünya’yı emanet etmemiz lazım” diye konuştu.

 

Başkan Tavlı daha sonra geri dönüşüme katkı sunan çocukları ve okul yöneticilerini tebrik etti. Yapılan etkinlikte Plastik ambalaj atığı kategorisinde; Ali Can Topuz birinci, Ecrin Coşar ikinci, Barış Güler üçüncü, Deniz Özgür Taslı dördüncü oldu.

 

Metal Ambalaj atığı kategorisinde; Zeynep Nilay Güngör birinci, Yağmur Ada ikinci, Mert Ali Emiroğlu üçüncü oldu.

 

Bitkisel Atık Yağ kategorisinde; Mehmet Emin Özbaş birinci, Yağız Kereci ikinci, Yiğit Emre Gökçeoğlu üçüncü, Medine Aydın dördüncü oldu.

 

Ayrıca atık pil kategorisinde Atatürk İlkokulu, Mehmet Refik Anadolu Lisesi ve Anafarta İlkokulu’na teşekkür belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar