Her çocuk bir dünya projesi ülkeye model olabilecek güzellikte!

​Durak Fındık tarafından finanse edilen 2018 yılından bu yana başta çocuk işçiliğinin önlenmesini içeren, Her Çocuk Bir Dünya Programı yaz okulu yeniden hayata geçirildi.

info@karadenizekonomi.com / 24.08.2022

Her çocuk bir dünya projesi ülkeye model olabilecek güzellikte!

Gezici mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının , yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve tarım işçilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için üreticilerle, işçilerle, tarım aracılarıyla, çocuklarla çalışmalar yürütülmekte, covid 19 pandemisi nedeniyle 2020 ve 2021 fındık hasadı boyunca yaz okulu uygulaması yapılamamış, Bu yıl hasat döneminde Her Çocuk Bir Dünya Programı yaz okulu yeniden hayata geçirilmiştir.

Her Çocuk Bir Dünya Programının yaz okulu İkizce Kaymakamlığı ile işbirliği içinde Ordu Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla İkizce Anadolu İmam Hatip Lisesi Binasında yürütülmektedir.

Program kapsamında gezici mevsimlik tarım işçilerinin 3-15 yaş arasındaki çocuklarına yönelik eğitim, okul müfredatına uygun eğitim, sağlık ve bakım hizmetleri bütüncül bir biçimde sunulmaktadır.

Böylece aileler fındık hasadında oldukları süre içerisinde çocuklar fındık bahçesi yerine sabah 8:00 ile akşam 17:00 arasında daha temiz ve güvenli bir alanda eğitime dahil olmaktadırlar. 

Program kapsamında çocuklara 4 öğünden oluşan (2 ana 2 ara olmak üzere) bir beslenme programı sunulmaktadır.

Çocukların sağlık ihtiyaçları, Durak Fındık ailesinin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi ile işbirliği içerisinde giderilmektedir.

Bu kapsamda özel Ünye Çakırtepe hastanesi yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali DURAK, hastane mesul müdürü ve Başhekimi , aynı zamanda Ordu Tabip Odası başkanı Uzm. Dr. Ali COŞKUN, hastane doktoru, hastane müdürü ve bazı hastane personelleri bu gün projede görev aldılar ve faaliyetlerde bulundular.

Her Çocuk Bir Dünya Programı yalnızca çocukların değil aynı zamanda ailelerin de dahil olduğu kapsayıcı bir programdır. Program kapsamında gezici mevsimlik tarım işçisi olan annelere çalışan hakları, çocuk işçiliği, toplumsal cinsiyet, mevsimlik tarım göçünde karşılaşılabilecekler kazalara yönelik ilk yardım ve bulaşıcı hastalıklar konularında eğitimler verilmektedir.

Durak Fındık tarafından finanse edilen Her Çocuk Bir Dünya Programı çocukları yalnızca fındık hasadında oldukları süre içerisinde değil yılın diğer aylarında da kendi yaşadıkları şehirlerde takip etmeye devam etmektedir. Programın çocukların ve ailelerin eğitime olumlu yaklaşım, okula devam konusunda farkındalıklarını arttıran ve çocukların fiziksel, bilişsel gelişimlerini destekleyici pek çok olumlu etkisini ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır.

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar