Küresel piyasalar 'endişe' modundan çıkamıyor

ABD için artan resesyon tahminleri küresel piyasalarda toparlanmanın kısa ömürlü olmasına neden oldu. Riskli varlıklarda düşüş görülürken, petrol fiyatlarında da sert kayıp izlendi.

info@karadenizekonomi.com / 22.06.2022

Küresel piyasalar 'endişe' modundan çıkamıyor

Tatilden hızlı yükselişlerle dönen Amerikan endekslerinde vadeliler toparlanma umudunu törpülerken Asya endeksleri de günlük kazançlarını sildi.

Geçtiğimiz haftayı yüzde 5,8 düşüşle kapatan S&P 500 endeksi salı günü yüzde 2,4 yükselişle hızlı toparlandı. Ancak S&P 500 vadelileri bu sabah yüzde 1’e yakın gerileyerek resesyon endişelerinin piyasalara yeniden hakim olduğunu gösterdi.

Asya’da MSCI Asya Pasifik Çin teknoloji hisseleri öncülüğünde geriledi. Geleneksel güvenli limanlar ABD hazine tahvilleri ve Japon yeni ise yükselişte.

ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 3,25’e geriledi, yen ise dolara karşı yüzde 0,4 yükseliyor.

 

Resesyon beklentileri

Fed’in enflasyonla mücadelede daha sert bir sıkılaştırma patikasına girmesinin ardından yatırım bankaları peşisıra kötümser tahminler açıklıyor.

Morgan Stanley ve Goldman Sachs ekonomistlerinin ardından bu kez Societe Generale ekonomistleri S&P 500 endeksi için satışların daha da artabileceği tahmininde bulundu. SocGen stratejisti Manish Kabra “tipik” bir resesyon durumunda S&P 500’ün 3.200 puana gerileyeceğini öngördü. Bu, cuma kapanışına göre yüzde 13 düşüş anlamına geliyor. Kabra, 1970’ler tipi bir enflasyon şoku durumunda ise endeksin yüzde 30 kayıp yaşayacağını tahmin etti.

Bridgewater Associates Kurucusu Ray Dalio ise Fed’in fiyatların kontrol altına alındığında Fed’in faiz artışlarının her şeyi daha iyi yapacağı görüşünü “naif ve tutarsız” bulduğunu söyledi. Dalio’ya göre enflasyonu düşürmek “büyük bir maliyete katlanmayı” gerektirecek.

StanChart’tan Steve Englander ise ABD’de finansal koşulların yeterince sıkılaşması durumunda dolarda yüzde 5’e kadar ralli görülebileceğini öngördü. Yine de tüm tahminler kötümser değil. Oppenheimer analisti John Stoltzfus önceki tahmininin arkasında durdu be S&P 500’ün mevcut seviyelerden yüzde 40 yükselerek yılı 5 bin 330 puandan kapatacağını öngördü.

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar