Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Birliği’nde de tescillendi

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Av. Lütfi Bayraktar, dünyanın en kaliteli fındığı olarak bilinen ve Giresun Kalite olarak adlandırılan Giresun Tombul Fındığı’nın Avrupa Birliği (AB) nezdindeki tescili ile her türlü kötüye kullanıma ve taklide karşı Avrupa Birliği üye devletlerinin tamamında koruma altına alındığını açıkladı.

info@karadenizekonomi.com / 20.06.2022 15:38:00

Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Birliği’nde de tescillendi

FİSKOBİRLİK tarafından T.C. Türk Marka ve Patent Kurumu 10.10.2001 tarih 31 numarayla “Giresun Tombul Fındığı” menşe adı koruması ile ülkemizde tescillendi. Fiskobirlik tarafından “Giresun Tombul Fındığı”nın 26.04.2018 tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğüne menşe adı korumasıyla tescili için başvurusu yapılmıştı. FİSKOBİRLİK tarafından Avrupa Birliği (AB) nezdinde yapılan başvuru sonuçlandı ve 20 Haziran 2022 tarihli ve L164/1 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak Giresun kalite olarak bilinen Giresun Tombul Fındığının coğrafi işaretli ürün olarak tescili kesinleşti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği (AB) Komisyonunda tescil edilerek ülkemizi temsil eden 8 inci ürünümüz Giresun Tombul Fındığı, aynı zamanda menşe adı ile korunan 7 inci coğrafi işaretli ürünümüz olarak Avrupa Birliği Komisyonu kayıtlarında yerini almıştır.  Giresun Tombul Fındığı, Giresun ili ile Trabzon’un Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerine kadar olan sahil şeridindeki coğrafi bölgede yetiştirilen, tombul şekle sahip bir sert kabuklu meyve türü olup diğer fındık çeşitleri içerisinde tadı, aroması, ağızda bıraktığı lezzeti, kalite özellikleri, yağ/vitamin ve mineral değerlerinden dolayı diğer çeşitlerden ayırt edici özelliklere sahiptir” dedi.

 

Ülkemiz coğrafi işaretler konusunda çok zengin bir ülke

Coğrafi işaretler konusunda Türkiye’nin çok zengin bir ülke olduğunu hatırlatması ve uluslararası tescillere dikkat çekmesi ile birlikte gerek ülkemizde ve gerekse AB Komisyonunda yapılan başvuru ve tescillerde ciddi yol kat edildiğini belirten Bayraktar, “2018 yılında başlayan AB sürecimiz bugün itibariyle tamamlanmış bulunmaktadır. Giresun Tombul Fındığı’nın AB Komisyonunda tescil edildiği haberini fındık sezonunun hemen öncesinde almış olmak gerek üreticilerimiz adına ve gerekse pazarlama ve dağıtımını yapan özel/tüzel kişiler adına bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. Avrupa Birliği Komisyonuna gerek başvurusu yapılmış ve gerekse tescili yapılmış olan coğrafi işaretli ürünlerin tescil sahiplerine ve başvuru sahiplerine bakıldığında Kooperatif Birliği olarak FİSKOBİRLİK ilk sıradadır. Zira Avrupa’da coğrafi işaretli ürünlerin Birlikler ve kooperatifler adına koruması sağlanmaktır. FİSKOBİRLİK olarak bu konuda örnek bir çalışma yaptığımızın altını çizmek isteriz” diyerek açıkladı.

Coğrafi işaretli ürünlerden yıllık 50-60 milyar avroluk bir katma değer

Birleşik Krallık nezdinde de tescil için çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekleyen Bayraktar, “Avrupa Birliği’nde İspanya, Fransa ve İtalya’da coğrafi işaretli ürünler yıllık 50-60 milyar avroluk bir katma değer yaratmaktadır. Dolayısıyla coğrafi işaretli ürünlerde potansiyeli böylesine yüksek olan ülkemiz için de katma değer yaratmak adına ulusal ve uluslararası alanda güç birliği içerisinde ve tüm çabamız ile çalışarak aktif ve hızlı hareket etmeliyiz. Giresun Tombul Fındığı’nın Avrupa Birliği Komisyonunda başvurudan tescile kadar uzanan tüm süreçlerde coğrafi işaret danışmanımız olarak titizlik ile çalışan ÖZENER PATENT’e, başvuru sürecinden sonra desteklerini esirgemeyen Fındık Araştırma Enstitüsü’ne ve son olarak emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Kapat
× Anasayfa Abone Ol Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika E-Dergi E-Gazete Web TV Künye Karadeniz Sohbetleri Kurumsal Yazarlar