İki başlılık bitiyor, son tarih: 29 Temmuz

Karadeniz Turizm İşletmeleri Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, oteller ve turistik tesisler ile ilgili yıllardır devam eden iki başlılığın sonra ereceğini açıkladı.

info@karadenizekonomi.com / 29.07.2022

İki başlılık bitiyor, son tarih: 29 Temmuz

Oteller ve turistik tesisler yıllardır Turizm bakanlığı belgeli tesisler ve belediye belgeli tesisler olmak üzere ikiye ayrılmaktaydı. Bu çift başlılık birçok sıkıntıya özelliklede kontrolsüzlük ve standart sorununa neden oluyordu. Turizm bakanlığına bağlı olması gereken binlerce tesis turizm politikalarından uzak kontrolsüz bir şekilde sistem dışı çalışıyordu.

Bütün belediye belgeli tesislerin ruhsat başvurusunda bulunması gerektiğini hatırlatan Toktaş, “Turizm ve kültür bakanı Mehmet Nuri Ersoy un uzun süredir üstünde çalıştığı ve konuyu düzeltmek için göstermiş olduğu çaba sonucu 2021 yılında meclisten geçen kanunla 29 Temmuz 2022 ye kadar bütün belediye belgeli tesisler bakanlığa başvuruda bulunup ilk etapta basit belgeli işletme ruhsatı alacaklar” dedi. Sürecin nasıl işlediğine dair bilgi veren Toktaş şu açıklamalarda bulundu:

 

Bundan sonra sırada ne var?

Sanırım bundan sonra sıra günlük kiralık evlere gelecektir. Bu konuda halledilmesi gereken ve haksız rekabetin yoğun yaşandığı bir konu. Ne yazık ki bazı illerde bakanlık belgeli tesislerdeki yatak sayısından daha fazla günübirlik kiraya verilen aparatlar var. Bunlar aleni bir şekilde bütün online satış kanallarından satışlarını rahatça yapıyor.

 

Süreç nasıl işleyecek?

28 Temmuz 2021’den önce Açma ve Çalışma Ruhsatı alan Belediye Belgeli Otel, Apart Otel, Pansiyon, Motel, Tatil Köyü, Kamp, Kıyı Kenarda tüm Lokanta, Bar, Kafe, Plaj Tesisi (Beach Club) bu kapsama giriyor.

 

Başvuru nasıl yapılıyor?

Belgelendirmeye ilişkin tüm başvurular, elden veya posta yoluyla bulunduğu ildeki Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılacak.

 

Başvuru Yapılmazsa!

Başvuruda bulunmayan konaklama veya plaj tesisleri, işyeri açma ve çalışma ruhsatı Bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecektir.

Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar