Murat TAŞKIN

Plakalara bakarsak fındık fiyatı 57 TL…

7.06.2022 10:54:27

Plakalara bakarsak fındık fiyatı 57 TL…

“Çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanma” yerine, “Ez çalışıp, az üretip, çok kazanma” üzerine kurguladığımız sistem ile fındıkta ben diyeyim “hedeflediğimiz”, siz söyleyin “istediğimiz” yere bir türlü varamadık.

İlle de üretimde…

Rakamlar ortada. Son 10 yılın ortalamasına bakın üretim alanı 740 bin hektara ulaştı. Ama yıllık üretim miktarı ortalaması 700 bin tonu bile aşmıyor.

Neden böyle oldu, ya da oluyor?

Sorunun cevabı çok yönlü. Ama genelin baktığı nokta adeta tek yönlü.

O da sadece fındık fiyatı…

*

İşte yine başlandı.

Bilen de, bilmeyen de, kısacası hani denir ya; “ağzı olan konuşuyor!” diye.

Biz bile “üzüm üzüme baka baka kararır” derb-i meseline misal teşkil eyleyip,  bir ay önce, “3 aşağı-5 yukarı 45 TL” diye yazmadık mı?

Sonra da “3 aşağı denilen 42, 5 yukarı çıkılan 50” diyerek çok zikredilmeye başlanan fiyat işinin içinden sıyrılmaya çalıştık, ama olmadı…

Kimilerinden “mantıklı” diyerek olumlu, kimilerinden ise “üreticiyi düşünmüyorsun” diyerek olumsuz sözlü, ya da yazılı eleştirilere muhatap olduk.

*

Baktık ki, önceki yıllardaki tahminlerimizdeki yanılgımız “yok” denebilecek kadar az olmasına rağmen, bu kez “Bu iş böyle olmayacak” diyerek fındık üreten illerin plakaları üzerinden yapılan hesapları, gelen talepleri paylaşalım istedik.

O zaman da 2022 ürünü fındık fiyatı ile ilgili ortaya şöyle bir tablo çıktı:

Giresun’un plakası 28. Türkiye’den enflasyon yüzde 100 olduğuna göre, bu ilden gelen talep 56 TL.

Trabzon’daki istek 61 TL.

Ordulular, “Ne yapalım plakamız bu.” diyerek 52 TL.

Samsunlular, “Fena fiyat değil, 55 TL”

Sakaryalılar da, Samsun’a yakın fiyattan yana; 54 TL.

Rekoltenin geçen yıla göre biraz düşük olması ihtimalini de göz önünde bulundurarak Düzce’nin “81TL’sini hesap edenler yok değil!

Fındık bahçeleri hızla artan Zonguldak, “67 TL’de üretici bayram eder” der gibi…

*

İllerin plakalarına göre talep edilen böyle bir tabloda “Fındığın fiyatı ne olmalıdır?” sorusuna ortaklaşa verilebilecek cevap için şu yöntem kullanılabilir mi?

7 ilin plaka numaralarının toplamı 398 ediyor. Bunu 7 ye böler isek ortaya çıkan rakam 56.8. Yaklaşık 57.

Yani en fazla üretim yapılan 7 ilin plakalarının ortalamasını baz alarak “2022 ürünü fındığın fiyatı yaklaşık 57 TL oluyor” diye bir hesap yapar isek kabul görür mü?

 

 

ETİKETLER; Karadeniz Ekonomi

Karadeniz'in İlk ve Tek Ekonomi Portalı

Okumak İçin Resimlere Tıklayınız.
Kapat
× Anasayfa Abone Ol Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika E-Dergi E-Gazete Web TV Künye Karadeniz Sohbetleri Kurumsal Yazarlar