Tarkan DENİZ

Bakış Açısı

20.07.2022

Bakış Açısı

Algınızı değiştirin, bakış açınızı, kafanızı başka yöne çevirin ve dönüp tekrar bakın. Çünkü beyniniz size oyun oynar oysa başka bir yöne bir kaç saniye bile bakıp tekrar kontrol etmenin yararını görürsünüz hayatta her alanda.

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI silah eğitmeni Erdal Kaya’nın da bir röportajında bahsettiği gibi; "İnsan psikolojisi. Bazen görmek istediğimiz şeyi görebiliyoruz. O yüzden algınızı değiştirip başka yere bakıp, tekrar dönüp baktığın zaman ikinci defa bir nevi onaylarsın gerçekten boş diye. Çünkü bazı insanlar atış esnasında falan silahının boş olmak istediğini görebilir ama içinde bir mermi olabilir. O yüzden algını değiştir tekrar bak. Onayla” der.

 

Önce emniyet sonra hareket uyarı yazıları boşuna değildir. Double check!

16. asır Latin düşünürü Giordano Bruno 1548 İtalya doğumlu bilim adamı ve filozof. Kilisenin dogmatik görüşlerine karşı bilimi savunduğu için İtalya'dan ayrılmak zorunda kalır. 1592 yılında ülkesine geri döndüğü İtalya’da bir soylunun suçlaması üzerine Engizisyon Mahkemesi’nce yargılanıp hapse atılır. Tam sekiz yıl boyunca Engizisyon Mahkemesi’nin türlü işkencelerine maruz kalmış, yine de görüşlerini ve kitaplarını reddederek Engizisyonca bağışlanmayı kabul etmez. 17 Şubat 1600’de Roma’da Campo Dei Fiori’de (Çiçekler Meydanı) önce dili kesilir ve ardından da diri diri yakılır. Onun günümüze kadar gelen “İKİ ŞEY” hakkındaki sözleri ise değerlerinden hiçbir şey kaybetmez! Giordano Bruno; “İki şey çözümsüz görünen problemleri bile çözer” der; “Bakış açısını değiştirmek ve Karşındakinin yerine kendini koyabilmek.” ve “İki şey milyonlarca insandan ayırır” der; “Sorunun değil, çözümün parçası olmak, Hayata ve her şeye farklı bakış açısıyla yaklaşabilmek.”

20-21 Kasım 2017 tarihlerinde, şuan Danışma Kurulu Üyesi olduğum Beykoz Üniversitesi İYBF’nin davetlisi olarak iki gün boyunca lisans ve önlisans öğrencileri için Yetkinlik Geliştirme Programı’na katılan öğrencilere “Sürdürülebilir İş Birliği İçin Küresellik ve Küresel Yetkinlikler” konu başlığından yola çıkarak “Küresel bakış açısı geliştirme” yetkinliğini kazandıracak bazı deneyim ve bilgileri aktarmak üzere misafir konuşmacı oldum.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Profesör Gjorge Ivanov, 7 Şubat 2019 tarihinde Mütevelli ve Meclis Üyesi olduğum Karadeniz Vakfı ve İstişare Kurulu Üyesi olduğum Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi (KASAM) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen konferans konuşmasında; 21. yüzyılda bir arada yaşamak için yapılması gerekenlere dikkati çekerek, “Eleştirel bakış açısına sahip olmalıyız, eleştirel bakış problemlerimizi çözmemize yardım edecektir” dedi.

1996 yılında kurumsal bankacılık kariyerime ilk adım attığımda öğrendiğim kelimelerden birisi de “takdim tehir” idi. Hayatın her alanında bakış açısı ve algı önemli. Asansöre binerken, ışıklarda karşıdan karşıya geçerken yahut denize veya havuza bakmadan atlayarak dalarken bile. Bilimsel açıklaması var. Bazen insanlar görmek istediği şeyi görebiliyor duymak istediği şeyi duyuyor görmek istemediği şeyi görmüyor duymak istemediğini ise duymuyor.

ETİKETLER; Karadeniz Ekonomi

Karadeniz'in İlk ve Tek Ekonomi Portalı

Okumak İçin Resimlere Tıklayınız.
Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar