27.02.2024

Zahmetsiz rahmet olmaz

Easy Come, Easy Go. Emeksiz, zahmetsiz elde edilen kolay gelen şeyler kolay elden çıkar ve buhar olur gider. “Zahmetsiz Rahmet Olmaz” Türk Atasözü

“Dikkatli bakıyor musunuz? Gerçek sihirbaz diğerlerinin uykularını kaçıracak bir numara icat edebilendir. Şöyle bir deyiş vardır bilirsiniz; İnsan, hayal gücünün sınırlarını aşar. Ama yalan! İnsanın hayal gücü, cesaretinin sınırlarını aşar. Sır kimseyi etkilemez, onu yapmak için kullandığın yöntem etkiler. Hileyi bilince çok kolay anlaşılabilirmiş gibi geliyor. Siz sırrı çözmek değil, kandırılmak istiyorsunuz.”
2006 ABD yapımı “Prestij” adlı bir sinema filminden alıntı.

“Prestij Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızcadaki anlamı, insanların fark etmediği bir şey anlamına gelir. Hile (Kandırmaca) demek.” – Jon Reider, Stanford Üniversitesi eski Kabul Görevlisi (Varsity Blues Operasyonu adlı belgesel filminden) 

“Uçuş”, 2012 ABD yapımı bir sinema filmi olup, filmin başrolünde kaptan pilot rolünde Denzel Washington var. Alkol bağımlılığı sorununu ve bunu etrafından saklamaya çalışarak uçuşunda kendini ve uçağın kontrolü kaybederek bir kilisenin çan kulesine çarparak boş bir araziye düşüyorlar. Yolcuların bazıları ise bu kazada ölüyorlar. Kaptan, halkın güveninini suistimal etmekten ve taksirli ölüme sebebiyetten yargılanıyor ve kaptanlık lisansı iptal edilerek hapse atılıyor. Hapse atılma nedenleri arasında, alkol vb. kullandığına dahil pek çok konuda yalan söylemek, 
Kendisini dahil hayatta çoğu kimseyi aldatmak kandırmak, 
Taksirli ölüme sebebiyet, 
Alkollü uçak kullanmak
Ve son olarak evet en önemlisi ise
"Halkın güvenini boşa çıkarmak!"

“İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına kendilerini ikna etmekten daha kolaydır.” – Mark Twain

“En kolay şey insanın kendisini aldatmasıdır, çünkü bir insan genellikle arzu ettiği şeyin gerçek olduğuna inanır.” – Demosthenes (MÖ 384-322)

“Eğer bazı insanlara bir şans daha veriyorsan, kendini bir daha kandırmayı göze alıyorsun demektir.” – Charles Bukowski

“Kendini kandıran insanı kandırmak kolaydır.” – Mysterio (Örümcek Adam adlı sinema filminden alıntı) 

“İnsan ulaşamadığı her şeyin delisi, ulaştığı herşeyin nankörüdür.” – Pablo Neruda

İtalyan ünlü pop şarkıcısı ve söz yazarı Gala’nın açgözlülüğe karşı yazdığı ve 97'de çıkan “arzudan azad edilmiş” (Freed from desire) adlı hit şarkısında; “Gittikçe daha fazlasını istiyor, insanlar sadece giderek daha fazlasını istiyor” (Want more and more, people just want more and more) der.

Freed from Desire şarkısı 2016’da Avrupa Şampiyonası’nın gole aç taraftarları tarafından turnuvanın gayriresmi şarkısı haline de getirildi.

George Washington Üniversitesi profesörü, psikiyatrist Dr. Daniel Z. Lieberman ve Georgetown Üniversitesi öğretim görevlisi Michael E. Long, “Beyin Daha Fazlasını İster” adlı kitabında Dopamin’den bahseder. 
Dopamin, daima daha fazlasını isteyen arzunun kimyasalıdır.

İnsanlar sadece hep daha fazlasını ister!

İngiliz yazar ve profesör Tim Parks’ın “Rönesans Çağı’nda Bankacılık, Siyaset ve Sanat - Medici Ailesi” adlı kitabında, 14. Yüzyıl Bankacısı Giovanni Di Bicci de’ Medici (1360-1429), ölüm döşeğinde iken evlatlarına son sözü “İnsanların gözüne batmaktan kaçının” oldu. 

Amerikalı şair ve yazar Ezra Pound, “Tefecilikte hiç kimse kendine kilise duvarlarında Cennet tasviri boyatamaz” der.

Dünyamızda bazı insanlar kısa ve kolay yoldan zahmetsiz ve emeksiz kazanmak ve üstelik bunun uzun vadede devam edeceği yanılgısına düşerek ve kısa vadede kolay kazançlarla köşeyi dönmeyi tasarlıyorlar ve üstelik bunun uzun süreceğini sanıyorlar. Sonra da, “Aslında biz kandırıldığımızın farkındaydık ama biz kendimize bile inanmıyorduk, kendimize inanmadık.” diyorlar.

Bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Karadeniz'in İlk ve Tek Ekonomi Portalı

Okumak İçin Resimlere Tıklayınız.
Kapat
× Anasayfa Abone ol Tüm haberler Ekonomi Bölgesel Şirketler Gündem Belediye Sektörler Politika e-Dergi e-Gazete Web TV Künye Karadeniz sohbetleri Yazarlar